بلیط قطار، گزینه ای مناسب برای سفری ارزان و به صرفه

یکی از مهم‌ترین آرزوها و اهداف هر کشوری امکان برقراری راه‌های ارتباطی امن و راحت میان نقاط مختلف کشور و شهرها است. در ایران در حدود نیم قرن تلاش‌های بسیاری در جهت ایجاد راه‌آهن سراسری کشور از سوی اولیای این امر صورت گرفت و در نهایت تحقق این مهم در سال ۱۳۰۶ به بهره‌برداری رسید. به طور کلی طول خطوط راه‌آهن اعم از اصلی، فرعی، ایستگاه‌ها و… در سراسر کشور چیزی حدود ۱۳۳۴۸ کیلومتر است.
از دید بسیاری از مسافران و گردشگران، قطار یکی از امن‌ترین و بهترین روش‌های سفر کردن است. قیمت کمتر، راحتی بیشتر و ایمنی بالاتر قطار باعث شده است که بیشتر از روش‌های دیگر مورد استقبال افراد قرار گیرد. شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی (رجا)، شرکت ریل پرداز نوآفرین (فدک) و شرکت سفیر ریل آسیا (سفیر) سه شرکت اصلی در کنار دیگر شرکت‌های زیرمجموعه مشغول خدمات رسانی در زمینه سفرهای ریلی هستند. کلیه این قطارها زیر نظر راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در حال فعالیت هستند. رجا نامی آشنا و قدیمی در زمینه مسافرت‌های ریلی است که سالیان سال با فروش بلیط های قطار در زمینه گردشگری ریلی فعالیت نموده است.
شرکت‌های ارائه خدمات مسافربری ریلی همواره به دنبال ارتقاء ارائه کیفیت خدمات مسافربری و تشویق و ترغیب افراد به استفاده از قطار برای مسافرت‌های خود هستند. این شرکت‌ها با بهره گیری از نیروهای کارآمد و زبده در زمینه‌های مختلف برنامه ریزی، مدیریت، خدمات رسانی و… به دنبال کسب رضایت مشتریان و احترام به حقوق آن‌ها هستند.

نکات قابل توجه در خرید بلیط قطار

خرید بلیط قطار
خرید بلیط قطار همیشه دغدغه بسیاری از مسافرانی است که برای سفرهای خود قصد استفاده از قطار را دارند. قیمت بلیط قطار بسته به عوامل و معیارهای زیادی تفاوت دارد. این معیارها از جمله ایمنی و آسایش سفر با قطار و دیگر عوامل کیفی به سلیقه افراد مختلف بستگی دارد و بین افراد تعریف‌های متعددی دارد. برخی قیمت بلیط قطار را یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب خود می‌دانند و برخی آسایش و لوکس بودن قطار برایشان اهمیت زیادی دارد. باید توجه داشت که در سفرهای طولانی با مسافت‌های زیاد، قطار یکی از بهترین گزینه‌هایی است که آسایش مسافران بیشتر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است. از طرف دیگر سفر با قطار به بهترین و ایمن‌ترین شکل سفر صورت خواهد گرفت.
بر اساس سرشماری‌های به عمل آمده سالیانه حدود ۳۰ میلیون نفر در کل کشور برای مسافرت‌های خود از قطار استفاده می‌کنند. با این حال، مسافرت با قطار بسیار سلیقه‌ای است و طرفداران و علاقمندان خاص خود را دارد. سفرهای خانوادگی با قطار فرصت مناسبی برای ساختن خاطرات دلنشین است که تا مدت‌ها در ذهن خواهند ماند. علاوه بر این، برخی نقاط گردشگری و طبیعت گردی هستند که تنها راه دسترسی به آن‌ها قطار است و حتی کسانی که راغب به استفاده از قطار به عنوان وسیله مسافرتی نیستند، ناگزیر باید از این راه استفاده کنند. از نمونه‌های این جاذبه‌های محبوب گردشگری می‌توان به آبشارهای لرستان اشاره کرد که تنها با قطار می‌توان به آن نقاط سفر کرد.
برخی از مشتریان همیشگی قطارها، افرادی هستند که به طور منظم و با فاصله زمانی کوتاه قصد انجام مسافرت‌های کاری و یا ماموریت‌های اداری به شهرهای دیگر را دارند. برای این مسافرت‌های مداوم بهترین و به صرفه‌ترین راه وسیله مسافرتی ارزان قیمت و مناسبی است. قیمت مناسب بلیط قطار باعث می‌شود که از لحاظ مالی فشار زیادی بر مسافر تحمیل نشود.

قیمت بلیط قطار

قیمت بلیط قطار
در مقایسه با دیگر روش‌های مسافرتی از جمله اتوبوس و هواپیما، قیمت بلیط قطار بسیار مناسب‌تر است. در مواردی که هر سه روش مسافرتی امکان پذیر هستند، قیمت بلیط قطار مقرون به صرفه‌تر و معقول‌تر به نظر می‌رسد. از سوی دیگر در میان گردشگران افرادی هستند که رانندگی‌های طولانی مدت را نمی‌پسندند و ترجیح می‌دهند سفرهای هوایی نداشته باشند، قطار بهترین راه برای طی مسافت‌های طولانی برای این افراد است، زیرا کوپه‌های قطار مکان مناسب و دنجی برای استراحت و آرامش مسافران هستند. فراهم آوردن محیطی دلنشین برای لذت بردن از مسیر، امکان سفرهای دوستانه در کنار خانواده و بستگان و حق انتخاب درجه بندی کلاس‌های قطار بر اساس سلیقه و برنامه ریزی‌های مالی خانواده‌ها از جمله مزایای استفاده از قطار برای سفر به شمار می‌رود.

کیفیت و درجه بندی قطارها

کیفیت و درجه قطارها
قطارها از لحاظ کیفی درجه بندی‌ها و کلاس‌های متفاوتی دارند که به سه درجه ۱، ۲ و ۳ تقسیم می‌شوند. این کلاس بندی بر اساس نوع خدمات ارائه شده، امکانات، تخت‌ها و سرعت قطار تعیین می‌شود. قیمت بلیط قطار بر اساس این کلاس‌ها و دیگر خدمات رفاهی ارائه شده در قطار، نوع قطار، شرکت ارائه کننده خدمات و… مشخص می‌شود. موارد دیگری که موجب تعیین قیمت بلیط قطار می‌شود، عواملی همچون لوکس بودن و نوع کوپه‌های قطار است. این عوامل نشان دهنده نوع قطار و میزان امکانات و خدماتی است که به مسافران ارائه می‌شود.
در هنگام خرید بلیط قطار گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارند. از حق انتخاب کلاس کوپه تا حق انتخاب کوپه‌هایی که تنها بانوان می‌توانند آن‌ها را رزرو و خریداری کنند. خانواده‌هایی که قصد مسافرت از طریق قطار را دارند می‌توانند از کوپه‌های خانوادگی دربست استفاده کنند که برای راحتی و آسایش بیشتر سرنشینان، شرکت‌های مسافربری ریلی این امکان را فراهم آورده‌اند و قیمت بلیط نفرات اضافه کمی کمتر از قیمت بلیط قطار برای افراد معمولی است.
در آخر این که خرید بلیط قطار با توجه به پیشرفت‌های امروزی در زمینه مدیریت اینترنتی خرید و فروش بلیط‌ها، بسیار آسان شده و همچنین با وجود تیم‌های پشتیبانی فعال در مجموعه‌های خدمات مسافرتی، راحتی مسافرات در انتخاب نوع قطار، سطح امکانات، نوع کوپه و… فراهم شده و در صورتی که به هر نحوی این سفر لغو شد، امکان کنسل کردن بلیط بدون هیچ نگرانی فراهم شده است. سفرهای ریلی با سابقه‌ای طولانی مدت خاطره صدای دلنشین حرکت قطار روی ریل‌های آهنین را تداعی می‌کند که بانی خاطرات شیرین و تجربه لذت بخشی خواهد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *