گردشگری در ایران

گردشگری در ایران متنوع است و فعالیت های مختلفی از پیاده روی و اسکی در کوه های البرز و زاگرس و تعطیلات ساحل توسط خلیج فارس و دریای خزر فراهم می کند. دولت ایران تلاش های متقابل را برای جذب گردشگران به مقصد های مختلف در این کشور انجام داده است و در طی سال های اخیر نیز افزایش یافته است. جزیره کیش به تنهایی یک میلیون بازدید کننده در طول سال جذب می کند، اکثریت آنها ایرانی هستند، اما این نیز جذابیت آن را برای مسلمانان غیر ایرانی می دهد که علاقه مند به تعطیلات ساحل با سبک اسلامی هستند که اجازه می دهد مردان و زنان از سواحل جداگانه استفاده کنند.

قبل از انقلاب ایران، گردشگری با تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان به ایران سفر کرد تا از جاذبه های گوناگون خود، از زیبایی های فرهنگی و چشم انداز متنوع و زیبای مناسب برای طیف وسیعی از فعالیت ها استفاده کند. گردشگری در طول جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ به شدت کاهش یافت.

از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، اکثر بازدیدکنندگان خارجی به ایران زائران و مردم تجاری بوده اند. در ایران، بسیاری از زیارتگاه های شیعه وجود دارد که دو نفر از آنها اصلی ترین حرم امام رضا در مشهد که بوسیله بلیط قطار هم میتوان سفر کرد می‌باشد. در قم هر سال میلیون ها زائر از ایران و دیگر کشورهای شیعه از این مکان مقدس بازدید می کنند. ارقام رسمی بین افرادی که به ایران سفر می کنند برای کسب و کار و افرادی که از لذت لذت می برند متمایز نیست و همچنین تعداد زیادی از ایرانیان دیاسپور را که برای بازدید از خانواده هایشان در ایران و یا سفر به مقبره شیعیان در نزدیکی مشهد، قم و جاهای دیگر سفر می کنند، تشخیص نمی دهد. قیمت بلیط قطار تهران مشهد رفت و برگشت گردشگری داخلی در ایران یکی از بزرگترین کشورهای جهان است. دولت همچنان به افزایش چشمگیر در تعداد بازدید کنندگان و درآمد گردشگری در آینده قابل پیش بینی پرداخته و از پروژه هایی برای ساخت ۱۰۰ هتل اضافی، برای مثال، برای گسترش سهام خود در حال حاضر محدود است. در سال ۲۰۱۳، تعداد گردشگران خارجی در ایران به ۴٫۷۶ میلیون نفر رسید که بیش از ۲ میلیارد دلار برای اقتصاد ملی به ارمغان آورده است. کاهش شدید ریال ایران از اوایل سال ۲۰۱۲ نیز یک عنصر مثبت برای گردشگری در ایران است. بیش از پنج میلیون گردشگر از سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۵ به ایران سفر کرده اند، تا پایان ماه مارس سال گذشته، چهار درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

براساس گزارش منتشر شده توسط شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۵،قیمت بلیط قطار و میزان صنعت گردشگری آن – از جمله فرهنگ و اکوتوریسم به عنوان اجزای اصلی آن – برآورد شده است که دارای توان بالقوه برای ایجاد شغل برای ۱،۲۸۵،۵۰۰ و افزایش ۴،۱ درصد به ۱۹۱۳،۰۰۰ شغل در سال ۲۰۲۵٫ براساس گزارش سال ۲۰۱۴ تور لحظه آخری روسیه سفر و گردشگری به ۴۱۳،۰۰۰ شغل (۱٫۸٪ کل اشتغال) به طور مستقیم پشتیبانی می کند. انتظار می رود این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۴٫۴٪ برسد و تا سال ۲۰۲۵ ۴٫۳٪ افزایش به ۶۵۶۰۰۰ شغل (۲٫۲٪ کل اشتغال) برسد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *